Hva koster varen egentlig?

Når man haster gjennom butikken på jakt etter diverse varer, ser vi ofte på prisen før vi bestemmer oss (i hvertfall vi som ønsker å spare litt ved å velge rimlige produkter). En ny lov pålegger butikkene å oppgi en pris i tillegg til produktet, nemlig enhetspris. Denne prisen forteller oss hva varen/produktet egentlig koster.

La oss si vi skal kjøpe saft. Det er mange typer å velge i, og prisen varierer veldig. En flaske koster kanskje 35 kr, mens en annen koster 42 kr. De ser forholdsvis like ut i størrelse og innhold, så man er fristet til å velge produktet til 35 kr, siden dette er klart billigst.

Men, hvis vi tar oss tid til å se etter enhetsprisen, altså pris pr liter ferdig saft, kan vi se at saften fra den billige saftflasken gir oss en pris på 3,90 pr liter saft, mens den dyre flasken gir oss en literpris på 2,15 kr pr liter.

Vi skal med andre ord ikke bare se på produktprisen, men også enhetsprisen for å forsikre oss om at vi gjør et godt kjøp.

Elementært? Ikke for alle…

Share/Bookmark

Comments are closed.